facebook
A 12:00 óra előtt leadott megrendeléseket azonnal feladjuk. | Ingyenes szállítás 80 EUR | Ingyenes csere és visszaküldés 90 napon belül

Természetes segítség hasmenés esetén terhesség alatt, és mi az, ami valóban működik

Hasmenés terhesség alatt

A terhesség az élet egyik legszebb időszaka, de ugyanakkor sok változást hoz, amelyek meglephetik a leendő anyukákat. A kevésbé kellemes tünetek közé tartozik a hasmenés terhesség alatt, ami nem olyan ritka, mint amilyennek tűnhet. Mik a főbb okok, mikor kell orvoshoz fordulni és mi segít a hasmenésen terhesség alatt valójában?

Miért alakul ki hasmenés terhesség alatt

A női szervezet hatalmas változásokon megy keresztül a terhesség alatt, és az emésztőrendszer különféleképpen reagál ezekre. Hasi görcsök és hasmenés terhesség alatt lehet a hormonális változások következménye, amikor a progeszteron szintje emelkedik és befolyásolja a belek mozgását. Míg egyes nőket székrekedés gyötör, mások gyakrabban tapasztalnak híg székletet.

Az első trimeszterben, amikor a test alkalmazkodik az új állapothoz, a hasmenés terhesség alatt az 1. trimeszterben viszonylag gyakori. Stressz, étkezési szokások megváltozása, vagy akár bizonyos vitamin-kiegészítők szedése is okozhatja a bél irritációját.

Egy anyuka például emlékszik, hogy a terhesség első heteiben hirtelen hasi fájdalmak és gyakori WC-látogatások gyötörték. Kiderült, hogy problémáit az étrendváltozás okozta – a baba egészségéért való aggodalom miatt magas rosttartalmú ételekre váltott, és az emésztőrendszere még csak alkalmazkodott az új étrendhez.

Mikor ártalmatlan a hasmenés terhesség alatt, és mikor kell segítséget kérni

A legtöbb hasmenéses eset terhesség alatt enyhe, és néhány nap alatt magától elmúlik. Ha azonban a hasmenés 48 óránál tovább tart, nagyon vizes, vagy más tünetek kísérik, fontos odafigyelni. Vizes hasmenés terhesség alatt kiszáradáshoz vezethet, ami veszélyes mind az anyára, mind a fejlődő magzatra nézve.

Erős hasi görcsök, amelyek nem akarnak enyhülni, 38 °C feletti láz, vér vagy nyálka a székletben, és a kiszáradás jelei, mint például száraz nyálkahártyák, sötét vizelet vagy szédülés – ezek mind figyelmeztető jelek, amelyeket nem szabad félvállról venni.


Próbálja ki természetes termékeinket

Ilyen esetekben jobb nem habozni és orvoshoz fordulni. Ahogy a Mayo Clinic weboldalán is olvasható, a terhesség alatti emésztési problémák időben történő kezelése súlyosabb szövődmények megelőzését szolgálhatja.

Mi segít valójában a hasmenésen terhesség alatt

Először is, a folyadékpótlásra kell koncentrálni. Az ivási szokások kulcsfontosságúak, a legjobb a víz, gyenge tea vagy húsleves. Ajánlott kerülni a cukros italokat, mivel a cukor ronthatja a hasmenést.

Az étrendnek könnyűnek és kímélőnek kell lennie. Az alábbi ételek megfelelőek lehetnek:

  • Banán
  • Rizs
  • Almapüré
  • Pirítós

Ez az egyszerű étrend az úgynevezett BRAT diéta (Bananas, Rice, Applesauce, Toast), amely segít megnyugtatni az emésztést. Fokozatosan hozzá lehet adni főtt sárgarépát, héj nélküli burgonyát vagy vízben főtt csirkehúst.

A kérdés, amit sok terhes nő feltesz, így hangzik: Szedhetek-e gyógyszert hasmenésre terhesség alatt? Alapvetően az a szabály, hogy az hasmenés elleni gyógyszerek öngyógyszeres kezelése orvosi konzultáció nélkül nem ajánlott. Néhány készítmény olyan anyagokat tartalmazhat, amelyek befolyásolhatják a magzat fejlődését. Ha az orvos szükségesnek tartja, ajánlhat biztonságos alternatívákat, de gyakran elegendő a pihenés, a megfelelő folyadékbevitel és a kímélő étrend.

Hasmenés a terhesség trimeszterei szerint

Érdekes, hogy a hasmenés terhesség alatt különböző időszakokban fordulhat elő, és mindegyiknek megvan a maga specifikus oka. Az 1. trimeszterben gyakori bűnös a hormonális vihar és az életmódváltozás. A 2. trimeszterben az emésztés általában stabilizálódik, és ha hasmenés jelentkezik, gyakran étrendi hiba vagy fertőzés okozza.

A 3. trimeszterben a hasmenés néha a test természetes felkészülésének részeként jelentkezik a szülésre. Egyes nők néhány nappal a kontrakciók megkezdése előtt gyakrabban és hígabb székletet tapasztalnak. Ez a jelenség normális, de ha erős fájdalmakkal, túlzott összehúzódásokkal vagy más szokatlan tünetekkel jár, érdemes orvoshoz fordulni.

Természetes segítők és megelőzés

Sok leendő anyuka igyekszik a terhességet a lehető legtermészetesebben megélni, és kímélő módszereket keres a megkönnyebbüléshez. Ami a hasmenést illeti terhesség alatt, a természetes megoldások nagyon hatékonyak lehetnek. Például a gyömbér tea kis mennyiségben segíthet megnyugtatni a gyomrot, csakúgy, mint a kamillatea.

További tipp a probiotikumok beépítése az étrendbe. A természetes probiotikumok, mint például a kefir vagy a minőségi joghurt, támogathatják a bélflóra egyensúlyát, ami nemcsak hasmenéskor, hanem a megelőzés szempontjából is hasznos.

És hogyan előzzük meg a hasmenést? Fontos betartani az alapvető higiéniai szabályokat, különösen az élelmiszerek kezelésekor. A terhes nőknek csak jól átfőtt húst kellene fogyasztaniuk, kerülniük kell a nyers tojást és a pasztörizálatlan tejtermékeket. Külföldi utazás esetén, különösen alacsonyabb higiéniai színvonalú területekre, különös óvatosság szükséges az étel és víz kiválasztásakor.

Amikor a hasmenés mögött fertőzés áll

Meg kell említeni, hogy néha nem csak a hormonális változások vagy a stressz okoz hasmenést terhesség alatt, hanem fertőzés. A vírusos gasztroenteritisz, a bakteriális fertőzések, mint a szalmonellózis, vagy a parazitás betegségek súlyosabb lefolyást okozhatnak.

Egy anyuka története megmutatja, milyen fontos hallgatni a testünkre. Külföldi nyaralás során erős hasi fájdalmak és vizes hasmenés terhesség alatt jelentkezett, lázzal kísérve. Szerencsére a gyors orvosi látogatás és a megfelelő kezelés megakadályozta a szövődményeket. „Mivel nem halogattam és azonnal elmentem vizsgálatra, elkerültem a komoly problémákat” – mondja.

Az ilyen helyzetek megerősítik, hogy jobb egyszer feleslegesen orvoshoz menni, mint valamit alábecsülni.

Erősítsük testünket megfontoltan

A terhesség érzékeny időszak, amely finom megközelítést igényel a test minden változása esetén. Maga a hasmenés nem feltétlenül okoz pánikot, de nem is szabad alábecsülni. Hallgatni a test jelzéseire, gondoskodni a folyadékbevitelről, kímélő ételeket választani és szükség esetén konzultálni a nőgyógyásszal – ez az út a terhesség nyugodt lefolyásához, még akkor is, ha kellemetlenségek jelentkeznek.

Ahogy a híres mondás tartja: „A szerencse a felkészülteknek kedvez.” És a terhesség alatt ez kétszeresen igaz.

Ossza meg ezt
Kategória Keresés