facebook
A 12:00 óra előtt leadott megrendeléseket azonnal feladjuk. | Ingyenes szállítás 80 EUR | Ingyenes csere és visszaküldés 90 napon belül

Hogyan ismerjük fel az oszteopéniát, és mit jelent az egészségünkre nézve?

Mi az osteopenia és miért érdemes odafigyelnünk rá

Osteopenia. Egy szó, amit talán nem ismerünk olyan jól, mint az oszteoporózist, ám mégis aggodalomra adhat okot, ha feltűnik egy orvosi jelentésben. Az alacsonyabb csontsűrűség állapotát jelenti, amely súlyosabb problémák – például az oszteoporózis – előfutára lehet. Bár az osteopenia önmagában még nem betegség, figyelmeztető jel arra, hogy a csontok kezdenek elveszíteni szilárdságukat, és itt az ideje, hogy változtassunk.

Mielőtt a részletekbe merülnénk, érdemes feltenni a kérdést: mi is valójában az osteopenia? Az az állapot, amikor a csontsűrűség alacsonyabb a normálisnál, de még nem annyira alacsony, hogy az orvos oszteoporózist diagnosztizáljon. A csontsűrűséget denzitometriás (DEXA) vizsgálattal mérik, amely T-score-t ad meg. Az érték -1,0 és -2,5 között osteopeniát jelez. Minél alacsonyabb a szám, annál inkább veszít a csont a szilárdságából és rugalmasságából.

Csendes figyelmeztetés fájdalom nélkül

Az osteopenia alattomossága abban rejlik, hogy általában nem fáj és nem mutat egyértelmű tüneteket. Az ember gyakran nem is sejti, hogy változás történik a testében, amíg nem következik be valamilyen baleset – például egy hétköznapi eséskor eltöri a csuklóját vagy a combcsontját. Ilyen esetben gyakran csak utólag derül ki, hogy a csontsűrűség hosszabb ideje csökkent.

Mégis vannak bizonyos jelek, amelyekre figyelnünk kell. Az osteopeniás emberek gyakrabban tapasztalhatnak hátfájdalmat, különösen a ágyéki gerinc területén, ahol a csigolyák összenyomódnak. Továbbá észlelhető lehet a testmagasság csökkenése, a testtartás megváltozása vagy a körmök fokozott törékenysége. Ezek a tünetek azonban gyakran a fáradtságnak, az öregedésnek vagy a rossz testtartásnak tulajdonítják, ezért sokáig észrevétlenek maradnak.

Osteopenia az ágyéki gerincben és a csípőnél – a leginkább veszélyeztetett területek

A test csontjai nem egyformán ellenállóak. Egyes részek jobban terheltek és gyakrabban érinti őket a csontvesztés. A legvédtelenebb területek közé tartozik a gerinc ágyéki része és a combnyak – vagyis a csípő. A csípő osteopenia különösen veszélyes, mivel a törés ebben a területen idősebb embereknél végzetes következményekkel járhat.

Például Jánosné, egy aktív nyugdíjas Brnóból, otthoni lépcsőzés közben megcsúszott. Az esést követően fájdalom és orvosi ítélet: combnyaktörés és egy meglepő lelet – osteopenia. Addig Jánosné egészségesnek érezte magát, sportolt és nem sejtette, hogy csontjai gyengültek. Ez az eset nem egyedi – különösen a menopauza utáni nőknél jelentősen magasabb az osteopenia és az azt követő oszteoporózis kockázata az ösztrogénszint csökkenése miatt, amely kulcsfontosságú a csontanyagcserében.

Miért veszítenek a csontok a sűrűségükből?

A csont élő szövet, amely folyamatosan átépül. A régi sejtek lebomlanak, és újak képződnek. Ez a folyamat természetes és egyensúlyban van, amíg meg nem jelennek olyan tényezők, amelyek felborítják az egyensúlyt. Az életkor előrehaladtával lelassul az új csontsejtek képződése, ami a sűrűség csökkenéséhez vezet. Az öregedés mellett más tényezők is szerepet játszanak. A kalcium és a D-vitamin hiánya, a mozgáshiány, a dohányzás, az alkoholfogyasztás vagy a genetikai hajlamok. Kockázatos a hosszú távú kezelés bizonyos gyógyszerekkel, például kortikoszteroidokkal.

Nem véletlen, hogy az osteopeniát ma egyre gyakrabban diagnosztizálják az 50 év feletti nőknél, de megjelenik fiatalabbaknál is, különösen azoknál, akik ülő életmódot folytatnak, étkezési zavarokkal küzdenek, vagy hormonkezelésen vesznek részt.

Mit tehetünk az osteopenia megelőzése érdekében?

A megelőzés kulcsfontosságú. Bár a csontsűrűség természetes módon csökken az életkorral, sok mindent befolyásolhatunk az életmódunkkal. Az egészséges étrend, amely gazdag kalciumban és D-vitaminban, alapvető fontosságú. Tejtermékek, zöld leveles zöldségek, halak, mint a lazac vagy a szardínia – ezek azok az ételek, amelyeknek rendszeresen kellene megjelenniük a tányéron. A D-vitamin nemcsak az étrendből, hanem a napfényből is beszerezhető, bár a mi földrajzi szélességi köreinkben télen kevés van belőle.

Ugyanilyen fontos a rendszeres mozgás. Az erőedzés, séta, futás vagy jóga segít megőrizni a csontok és izmok erejét. A szakértők legalább napi 30 perc mozgást javasolnak – legyen az gyors séta vagy saját testsúlyos edzés.

Nem kevésbé fontos kerülni a túlzott koffein és alkoholfogyasztást, abbahagyni a dohányzást és figyelni a hormonok szintjét – különösen a menopauza utáni nőknél a hormonpótló terápia segíthet lassítani a csonttömeg vesztését.

Mikor menjünk vizsgálatra?

Ha a családban előfordult oszteoporózis, 50 év feletti nő vagyunk, vagy gyakori hátfájdalmak jelentkeznek, érdemes orvoshoz fordulni a csontsűrűség vizsgálata miatt. A denzitometria gyors, nem invazív és fájdalommentes vizsgálat, amely még a csontvesztés korai szakaszát is képes kimutatni. Az időben történő felismeréssel életmódbeli változtatásokat vezethetünk be, és szükség esetén étrend-kiegészítőket vagy gyógyszereket is alkalmazhatunk, amelyek lassítják a csonttömeg csökkenését.

Mit tegyünk, ha már van osteopeniánk?

Az osteopenia diagnózisa nem ok a pánikra, de mindenképpen ösztönző a változtatásra. Elsősorban a balesetek megelőzésére kell összpontosítani, amelyek törésekhez vezethetnek. Ez magában foglalja az otthoni környezet átalakítását (a szabadon fekvő szőnyegek eltávolítása, a lépcsők biztosítása, megfelelő világítás), valamint az egyensúly és koordináció erősítését edzésekkel.

Ezenkívül érdemes orvossal konzultálni az étrend-kiegészítők alkalmasságáról – kalcium, D-vitamin, esetleg magnézium vagy K2-vitamin segíthetnek megőrizni a csontok jobb állapotát. Néha az orvos gyógyszeres kezelést is javasolhat, különösen, ha magas az oszteoporózis kialakulásának kockázata.


Próbálja ki természetes termékeinket

És ahogy a neves oszteológus, prof. MUDr. Eva Záloudková mondja: „A legjobb gyógyszer az oszteoporózis ellen az osteopenia megelőzése." Az időben történő csontápolás olyan befektetés, amely évtizedekkel később kifizetődhet.

Természetes út az egészséges csontokhoz

Azok számára, akik természetesebb módszereket keresnek az egészség támogatására, számos természetes kiegészítő és élelmiszer létezik, amely előnyös lehet a csontok számára. Az erjesztett termékek, mint a kefir vagy a kimchi, magok (különösen a szezám és chia), diófélék, hüvelyesek és tengeri algák – mind tartalmaznak olyan tápanyagokat, amelyek fontosak a csontanyagcseréhez. Sokan sikeresen beépítik étrendjükbe a növényi kiegészítőket, amelyek tartalmazzák a zsurló, csalán vagy homoktövis kivonatait, amelyek elősegítik az ásványi anyagok felszívódását.

Ma már a piacon olyan környezetbarát háztartási termékek is megtalálhatók, amelyek nem tartalmaznak káros vegyi anyagokat – ezek ugyanis közvetve befolyásolhatják a hormonális egyensúlyt, és így a csontok egészségét. Egyszóval, az egészséges csontok nem csak a kalcium kérdése, hanem az általános életmódé is.

Végül fontos megérteni, hogy az osteopenia nem a vég, hanem egy út kezdete. Egy olyan úté, amelyen lehetőségünk van választani az irányt – akár az egészség felé haladunk, akár figyelmen kívül hagyjuk a testünk diszkrét jelzéseit. A választás mindannyiunké.

Ossza meg ezt
Kategória Keresés