
A székrekedés okai terhesség alatt és hogyan lehet megszabadulni tőle

Miért alakul ki székrekedés a terhesség alatt és hogyan kezeljük azt minden trimeszterben
A terhesség az öröm és várakozás időszaka, de sok változást is hoz, amelyek néha igen kellemetlenek lehetnek. Az egyik leggyakoribb probléma, amellyel a leendő anyák szembesülnek, a székrekedés a terhesség alatt. A szakértők szerint ez a probléma a várandós nők akár felét is érinti, és semmiképpen sem szabad alábecsülni. Mi okozza a székrekedést, miért jelentkezhet másként minden trimeszterben, és legfőképpen – hogyan lehet biztonságosan és kíméletesen enyhíteni rajta?
Miért olyan gyakori a székrekedés a terhesség alatt?
A hormonális változások, amelyek a terhesség kezdetétől kísérik a testet, a fő bűnösök. A progeszteron hormon szintjének emelkedése nemcsak a méh simaizomzatát lazítja el, hanem a belekét is. Az eredmény? A bél perisztaltikája lelassul, ami hosszabb időt eredményez, mire az étel áthalad az emésztőrendszeren. Ehhez adjuk hozzá a csökkent fizikai aktivitást, az étrend változásait, a vas és egyéb étrend-kiegészítők szedését – és máris kész a probléma.
Nem elhanyagolható tényező a növekvő méh is, amely a terhesség későbbi szakaszaiban szó szerint nyomja a beleket, és gátolja azok természetes mozgását.
Székrekedés a terhesség alatt az 1. trimeszterben
Az első trimeszter az az időszak, amikor a legtöbb nő érzi a terhesség első tüneteit – émelygést, fáradtságot, de székrekedést is az első trimeszterben. A hormonális változások korai szakasza már lelassítja az emésztést. Sok nő ebben az időszakban változtat étkezési szokásain, gyakran az émelygés miatt kevesebb rostot vagy folyadékot fogyaszt.
Egy kismama a Babyweb.cz fórumon például leírta, hogyan kínozta őt az első tizenkét hét alatt a székrekedés miatti hasfájás. Segített neki, ha több gyümölcsöt, például körtét és szilvát fogyasztott, és rendszeresen ivott citromos vizet.
Úgy tűnhet, hogy a terhesség elején az ilyen problémáknak ritkának kellene lenniük, de az ellenkezője igaz. A székrekedés a terhesség alatt az 1. trimeszterben gyakran az első jel, hogy a test nagy változásokra készül.
Hogyan kezeljük a székrekedést a terhesség alatt a 2. trimeszterben
A második trimesztert a terhesség legkellemesebb időszakának tartják. A pocak már látható, az émelygés megszűnik, az energia visszatér. Ennek ellenére a székrekedés a terhesség alatt a 2. trimeszterben sok nő számára problémát okoz.
A növekvő méh egyre jobban nyomja a beleket, és a hormonális hatások továbbra is lassítják a bél izomzatának mozgását. Ráadásul ebben az időszakban az orvosok gyakran írnak fel vasat a vörösvérsejtek termelődésének támogatására, és a vas pótlása ismert arról, hogy súlyosbítja a székrekedést.
Az étrendbe minőségi növényi rost beiktatása ebben az időszakban kulcsfontosságú lehet a javuláshoz. Kiváló segítők lehetnek például a zabpehely, lenmag, friss gyümölcs és zöldség. Ne feledkezzünk meg a folyadékfogyasztásról sem – a víz a székrekedési problémák esetén pótolhatatlan.
Egy felhasználó a Modrý koník fórumon megosztotta tapasztalatát, hogy a második trimeszterben segített neki a reggeli rutin: egy pohár langyos víz éhgyomorra, könnyű nyújtás és rostban gazdag reggeli. Néha valóban kis változtatások is nagy hatással lehetnek.
Mit tegyünk székrekedés esetén a terhesség alatt a 3. trimeszterben
Ahogy a szülés időpontja közeledik, a test újabb nagy változásokon megy keresztül. A székrekedés a terhesség alatt a 3. trimeszterben gyakran a legjelentősebb. A baba egyre több helyet foglal el, a belekre nehezedő nyomás maximális, és a kismama mozgása természetesen korlátozottabb.
A mozgáshiány, a közelgő szülés miatti növekvő stressz, a hormonális változások és a szervezet egyre növekvő vasszükséglete kombinációja okozhatja, hogy a székletürítés nagyon fájdalmassá és ritkává válik.
Ebben az időszakban különösen fontos természetes módokat keresni a segítségre. A hashajtók használatát csak orvosi konzultáció után szabad alkalmazni. Természetes szerek, mint például aszalt szilva, a nap folyamán elegendő mozgás és gyengéd hasi masszázs nagyon hatékonyak lehetnek.
Léteznek speciális terhességi testhelyzetek is az emésztés támogatására, például a négykézláb helyzet, amikor a gravitáció segít csökkenteni a hasra nehezedő nyomást.
Mit tanácsolnak a nők a fórumokon
A székrekedés a terhesség alatt – fórum keresése során tucatnyi történetbe, tanácsba és tippbe botlik az ember. Azonban mindegyikben van valami közös: az egyéni megközelítés. Ami az egyik nőnek segített, az nem biztos, hogy másnál is működik.
A leggyakoribb ajánlások közé tartozik:
- Rostbevitel növelése – például zabpehely, szilva, aszalt sárgabarack fogyasztása
- Folyadékfogyasztás – lehetőleg tiszta víz, gyógynövényteák terheseknek
- Rendszeres mozgás – séták, kímélő jóga kismamáknak
- Hasmasszázs – óramutató járásával megegyező irányban, gyengéden és óvatosan
- Étrend módosítása – erjesztett ételek, mint például kefir vagy savanyú káposzta beiktatása
Ahogy egy felhasználó az eMimino fórumon találóan megjegyezte: „Amikor elkezdtem minden reggel egy pohár kefirt inni és mellé egy tál zabkását gyümölccsel enni, a székrekedési problémáim egy hét alatt eltűntek."
Mikor keressünk orvosi segítséget?
Bár a székrekedés a terhesség alatt gyakori, vannak helyzetek, amikor érdemes orvoshoz fordulni. Például ha a hasfájás nagyon erős, vérzés jelentkezik, vagy ha a székrekedés egy hétnél tovább tart bármiféle enyhülés nélkül.
Az orvos javasolhat biztonságos módszereket, például enyhe székletlágyítókat, amelyek nem veszélyeztetik sem az anyát, sem a babát.
"A megelőzés mindig jobb, mint a kezelés," figyelmeztet a Cseh Nőgyógyászati és Szülészeti Társaság a terhes nőknek szóló ajánlásaiban.
A kismamáknak kulcsfontosságú, hogy hallgassanak a testükre, és ne féljenek segítséget kérni, ha a helyzet nem javul.
A terhesség egyedülálló időszak, amelyet minden nő megérdemel a lehető legkellemesebb módon megélni. Bár a székrekedés a terhesség alatt megnehezítheti az anyasághoz vezető utat, egy kis türelemmel, megfelelő étrenddel és kíméletes gondoskodással kezelhető ez a probléma, és örömmel várhatjuk a legszebb dolgot – egy új élet érkezését.