facebook
A 12:00 óra előtt leadott megrendeléseket azonnal feladjuk. | Ingyenes szállítás 80 EUR | Ingyenes csere és visszaküldés 90 napon belül

A metabolikus életkor fontos mutatója az egészségének és vitalitásának.

Mit árul el rólad az anyagcsere kor, és hogyan befolyásolhatod

A világon számtalan módja van a fizikai kondíció mérésének. A klasszikus mérlegektől a BMI-ig, egészen a kifinomult módszerekig, mint a testösszetétel elemzése. Az utóbbi években egyre gyakrabban hallani az anyagcsere kor fogalmát. Ez egy újabb divathóbortnak hangzik? Talán. De ugyanakkor érdekes mutatója annak, hogy valójában milyen állapotban van a testünk – függetlenül a születési dátumtól.

Mi az az anyagcsere kor, és miért fontos

Az anyagcsere kor egy szám, amely a tested biológiai állapotát tükrözi az anyagcsere alapján, vagyis az alapján, hogy a tested milyen gyorsan égeti el az energiát. Ha például 40 éves vagy, de a tested úgy működik, mint egy harmincévesé, akkor az anyagcsere korod 30 éves – és ez nagyszerű hír. Ezzel szemben, ha a tested egy ötveneséhez hasonlóan működik, bár egy évtizeddel fiatalabb vagy, érdemes odafigyelni.

Ellentétben a naptári korral, amit nem tudunk befolyásolni, az anyagcserét jelentős mértékben lehet befolyásolni. Éppen ezért válik egyre fontosabb eszközzé az egészséges életmód, táplálkozás és fitnesz területén.

De hogyan is számoljuk ki az anyagcsere kort?

Az anyagcsere kor kiszámítása

Nincs egy univerzális képlet, amellyel az anyagcsere kort egyszerűen ki lehetne számítani otthon. Többnyire speciális eszközöket – úgynevezett bioimpedancia mérlegeket – használnak, amelyek mérik a test összetételét, és olyan adatok alapján, mint az izomtömeg aránya, a zsírmennyiség, az alapanyagcsere (BMR), a szervezet hidratáltsága és egyéb tényezők, kiszámítják az anyagcsere kor becsült értékét.

Emellett léteznek online anyagcsere kor kalkulátorok is, amelyek a megadott adatok alapján, mint az életkor, nem, magasság, testsúly és fizikai aktivitás szintje, becsült értéket adnak. Ezeknek a „gyors" számításoknak az eredményei bár nem olyan pontosak, mint a testanalizátoroké, de szolgálhatnak első betekintésként.

Néhány kalkulátor figyelembe veszi a fejlettebb tényezőket is – például a derékbőséget, a testzsír százalékot vagy a nyugalmi pulzust. Ezek az adatok segíthetnek pontosítani a számítást és mélyebb megértést nyújtani arról, hogy mi zajlik a testünkben.

És hogyan lehet megállapítani, hogy a szám normális-e? Segíthet egy iránymutató anyagcsere kor táblázat, amely különböző korcsoportok átlagos értékeit mutatja. Például:

  • 20–29 év: anyagcsere kor 18–25
  • 30–39 év: 25–35
  • 40–49 év: 35–45
  • 50+ év: 45+

Fontos szem előtt tartani, hogy ezek az értékek iránymutatóak és eltérhetnek a nem, genetika és életmód függvényében. Mégis, kiindulópontként szolgálhatnak annak nyomon követésére, hogy a testünk „fiatalodik" vagy „öregszik" gyorsabban, mint a naptár.

Miért lehet az anyagcsere kor magasabb, mint a valós

A magas anyagcsere kor nem betegség vagy diagnózis, inkább figyelmeztető jel. Gyakran több tényező kombinációjának következménye – alacsony fizikai aktivitás, rossz étkezési szokások, alváshiány, túlzott stressz vagy dohányzás. Egyes esetekben hormonális egyensúlyhiány, genetika vagy nem felismert egészségügyi problémák is szerepet játszhatnak.

Képzeljünk el két azonos korú férfit – mindketten 38 évesek. Az egyik rendszeresen mozog, kiegyensúlyozottan étkezik, jó izomtömeggel rendelkezik és alacsony a testzsírszázaléka. A másik a nap nagy részét számítógép előtt tölti, rendszertelenül étkezik, túlsúlyos és napi 5 órát alszik. Az elsőnek az anyagcsere kora lehet 30 év alatti, míg a másodiké akár 50 fölött is. A különbség szembetűnő – nemcsak papíron, hanem abban is, hogyan érzi magát, mennyi energiája van és mekkora a krónikus betegségek kockázata.

Hogyan csökkentheted az anyagcsere korodat természetes módon

A jó hír az, hogy az anyagcsere kor nem állandó. Ellenkezőleg – ez egy olyan paraméter, amelyet az életmód megváltoztatásával meglehetősen jól lehet befolyásolni. A szakértők egyetértenek abban, hogy négy kulcstényező van: mozgás, táplálkozás, alvás és regeneráció. Nézzük meg őket közelebbről.

1. Rendszeres fizikai aktivitás

Az izmok metabolikusan aktív szövetek – minél több van belőlük, annál több energiát fogyaszt a testünk nyugalmi állapotban is. Az erősítő edzések, intervallumos edzések, valamint a gyors séta vagy kerékpározás segíthet felgyorsítani az anyagcserét. Nem kell rögtön maratont futni – a napi 30 perces séta is hatással van.

2. Táplálkozás mint üzemanyag, nem mint érzelmi fedő

A kiegyensúlyozott étrend, amely gazdag fehérjékben, egészséges zsírokban és rostokban, támogathatja az égetést és stabilizálhatja a vércukorszintet. Ezzel szemben a túlzott cukorfogyasztás, iparilag feldolgozott ételek és alkohol lassítják az anyagcserét. Ajánlott rendszeresen enni, nem túlenni és nem elhanyagolni a reggelit.

A jól működő anyagcsere vitaminokat és ásványi anyagokat is igényel – például magnéziumot, cinket, B-vitaminokat vagy vasat. Az étrend-kiegészítők helyett azonban ideális, ha ezeket változatos és minőségi étrendből szerezzük be.

3. Alvás és regeneráció

Az alváshiány növeli a stresszhormonok szintjét, lassítja az anyagcserét és elősegíti a zsír lerakódását. A Harvard Medical School kutatásai többször is bebizonyították, hogy azoknak, akik kevesebbet alszanak napi 6 óránál, akár 30%-kal nagyobb az elhízás kockázata. A rendszeres, minőségi alvás (lehetőleg 7–9 óra) ezért alapvető fontosságú.


Próbálja ki természetes termékeinket

4. Stressz csökkentése

A krónikus stressz aktiválja az úgynevezett „harc vagy menekülés" üzemmódot, amely a testet készenléti állapotban tartja. Ennek eredménye a sejtek felgyorsult öregedése, gyulladásos folyamatok és a zsír lerakódásának növekedése – különösen a derék környékén. Az olyan technikák, mint a légzőgyakorlatok, jóga, meditáció vagy egyszerűen a természetben töltött idő segíthet visszaállítani a test egyensúlyát.

Az anyagcsere kor mint motiváció, nem mint ítélet

„A kor csak egy szám," mondják gyakran – és az anyagcsere kor esetében ez kétszeresen is igaz. Nem egy verseny, ahol a lehető legalacsonyabb számot kell elérni, hanem hasznos eszköz, amely segíthet megérteni, mire van szüksége a testünknek. Ha magasabb értéket mutat, nem ok a stresszre, hanem inkább motiváció a változásra.

Az anyagcsere kor változása nem megy egyik napról a másikra, de a jó hír az, hogy a test viszonylag gyorsan reagál – néhány hónap alatt érezhetően jobban érezhetjük magunkat. Sok ember, aki rendszeresen kezdett el edzeni, megváltoztatta étrendjét és megtalálta az egyensúlyt munka és pihenés között, azt állítja, hogy az anyagcsere koruk akár 10 évvel is csökkent.

És végül – ne felejtsük el, hogy az egészség nem csak a számokról szól. Az energia, a mozgás öröme, a jó alvás képessége, az életkedv. Az anyagcsere kor mindezt segítheti – ha figyelünk rá.

Ossza meg ezt
Kategória Keresés