facebook
A 12:00 óra előtt leadott megrendeléseket azonnal feladjuk. | Ingyenes szállítás 80 EUR | Ingyenes csere és visszaküldés 90 napon belül

Kertészkedés csajottal: hogyan kezdjük el és mire számíthatunk

A csajot – egy különleges zöldség, amely lassan utat talál a magyar kertekbe és konyhákba is. Bár kevésbé ismert növények közé tartozik, termesztése nem bonyolult, és a konyhai felhasználása meglepően széleskörű. Sokan chayote néven ismerik, néha mexikói uborkának vagy zöldségkörtének is hívják. Közép-Amerikából származik, de ma már a világ melegebb területein is termesztik. Bár Magyarország nem tartozik a trópusi országok közé, némi érdeklődéssel és megfelelő hozzáállással ez a növény nálunk is megteremhet.

Mi az a csajot és miért érdemes foglalkozni vele?

A csajot (Sechium edule) termései világoszöldek, sima vagy enyhén szemölcsös héjúak, és kifejezetten körte alakúak. A húsa világos, ropogós, lédús, és ízében az uborka és a cukkini keverékére emlékeztet, bár egyesek almát vagy burgonyát is felfedeznek benne. A csajot egyik legnagyobb előnye a alacsony kalóriatartalma, valamint a magas víz-, rost- és fontos mikrotápanyag-tartalma, különösen a C-vitamin, a folsav és a kálium.


Próbálja ki természetes termékeinket

Ez egy olyan zöldség, amely ideális mindenki számára, akik alternatívákat keresnek a hagyományosan elérhető fajták helyett, vagy akik próbálják csökkenteni a szénhidrátbevitelt. Kiválóan alkalmas salátákba, levesekbe, rakott ételekbe vagy köretként. Egyes kultúrákban az egész csajot felhasználásra kerül – nemcsak a termés, hanem a fiatal hajtások, levelek és még a növény által létrehozott gumók is.

Hogyan kezdjük – hol szerezhetünk magokat és mit is ültessünk

Talán azt gondolod: „Ha a csajot ilyen különleges, miért most hallok róla először?" A válasz egyszerű – Magyarországon még nem nagyon termesztik, és ezért nem elérhető a szupermarketekben vagy a kertészetekben. De ez lassan változik. Ha tehát szeretnéd kipróbálni a csajot termesztését, az első kérdés: hol vásárolhatunk csajot magokat?

Valójában a magokat nehéz beszerezni – a csajot nem hagyományos értelemben vett magokból termesztik, hanem az egész termésből, amely már tartalmaz egy nagy hajtást. A legjobb lehetőség az, hogy külföldi, speciális webáruházakban vagy magyar egzotikus növénytermesztő közösségekben keresgéljünk. Egyes eladók közvetlenül ültetésre szánt csajot-terméseket kínálnak, amelyeket hasonló módon kell csíráztatni, mint a burgonyát.

Ha sikerül friss, vegyszermentesen kezelt termést szerezni, elegendő világos helyre tenni szobahőmérsékleten, és megvárni, amíg a tetejéből hajtás kezd kibújni. Ez általában néhány hétig tart, néha tovább is, a körülményektől függően. Amint a hajtás elég hosszú, ideje átültetni.

Hogyan ültessük el a csajot és mire van szüksége a növekedéshez

A csajot futónövény, amely buja növekedésű, és elegendő teret, meleget és napfényt igényel. Hazai körülmények között a legjobb szabad földbe ültetni az utolsó fagyok után, vagyis május második felében, amikor már nincs talajmenti fagyveszély. Addig cserépben vagy edényben beltérben nevelhető.

Az ültetés egyszerű: a teljes csírázott termést a talajba kell temetni úgy, hogy a felső része a hajtással kint maradjon. Válasszunk jó minőségű, jól vízáteresztő talajjal és teljes napfénnyel rendelkező helyet. A növénynek támaszra van szüksége – ideális a rács, pergola vagy kerítés, amelyen felfuthat. Némi gondoskodással a csajot nyáron több méter magasra is nőhet, és gazdag zöld falat képez.

A száraz időszakokban öntözést és időnkénti szerves trágyázást igényel, de nem túl igényes. Előnyben részesíti a nedves, de nem túl vizes talajt. A szezon során sárga virágok jelennek meg, majd később maguk a termések. Magyarországi körülmények között a betakarítás általában szeptembertől októberig lehetséges, az időjárástól függően.

Megfelelő gondoskodás mellett a növény gumókat is létrehoz, amelyeket a betakarítás után tárolni lehet, és tavasszal újra elültetni. Ezáltal a csajot több mint csak szezonális zöldség – a kerted állandó részévé válhat.

Mit főzzünk csajotból? Receptek, amelyek meglepnek

Ha már megtermesztetted a csajotot, felmerül a kérdés: mit kezdj vele? A konyhában meglepően sokoldalú alapanyag. Fogyasztható nyersen és hőkezelve is, sósan vagy édesen egyaránt.

Inspirációként hozunk egy egyszerű, de finom receptet csajotból készült rakott gratinra sajttal:

Rakott csajot parmezánnal

Hozzávalók:

  • 2 nagyobb csajot
  • 2 gerezd fokhagyma (aprítva)
  • 1 evőkanál olívaolaj
  • 50 g reszelt parmezán
  • 100 ml tejszín
  • só, bors, csipet szerecsendió

Elkészítés:

  1. A csajotokat hámozd meg, vágd félbe, és vedd ki a magját. Szeleteld vékonyra.
  2. Egy serpenyőben kevés olajon enyhén pirítsd meg a fokhagymát, add hozzá a csajotszeleteket, és rövid ideig párold.
  3. Tedd a keveréket egy sütőtálba, öntsd rá a tejszínt, szórd meg parmezánnal és fűszerekkel.
  4. Süsd a sütőben 180 °C-on körülbelül 25 percig, amíg a teteje aranybarna nem lesz.

Az eredmény? Finom textúra, krémes íz és kellemes sajtos kéreg, amely azoknak is örömet okoz, akik még sosem hallottak a csajotról.

Egy másik népszerű elkészítési mód a csajotsaláta citromos öntettel, sült hasábok vagy akár csajotos smoothie almával és gyömbérrel. A kreativitásnak nincs határa, és semleges ízének köszönhetően a csajot könnyen alkalmazkodik különböző konyhákhoz – az ázsiaitól a mediterránig.

Gyakorlati tapasztalat – hogyan változtatott meg egy kertet a csajot

Egy kis faluban Litomyšle közelében Marie asszony kipróbálta a csajotot, miután hallott róla Mexikóban élő lányától. Az interneten keresztül rendelt egy termést, hagyta kihajtani, és elültette a régi pergolához. "Nem vártam, hogy ilyen gyorsan nő majd. Nyárra a pergolám teljesen bezöldült, és szeptember végére majdnem húsz termést szedtem le," meséli. Ma már minden évben ültet csajotot, és nemcsak a családját, hanem a szomszédait is ellátja vele. „Legszívesebben savanyúságként tesszük el – ropogós, és nagyon finom. Idén pedig belecsempésztem a vadasba is zeller helyett," teszi hozzá mosolyogva.

Az ilyen történetek azt mutatják, hogy a szokatlan növények is helyet találhatnak a magyar tájban és konyhában, ha esélyt adunk nekik.

Bár a csajot sokak számára még mindig felfedezetlen kincs, táplálkozási, ökológiai vagy esztétikai előnyei miatt mindenképpen figyelmet érdemel. Abban az időszakban, amikor nő az érdeklődés a fenntartható termesztés, a helyi élelmiszerek és a táplálkozás sokszínűsége iránt, a csajot egyike azoknak a kis felfedezéseknek, amelyek nagy örömet hozhatnak.

Ossza meg ezt
Kategória Keresés