facebook
A 12:00 óra előtt leadott megrendeléseket azonnal feladjuk. | Ingyenes szállítás 80 EUR | Ingyenes csere és visszaküldés 90 napon belül

Miért fáj a fejed hátul, és mit tehetsz ellene?

Amikor a fej hátul fáj - mi állhat a kellemetlen nyomás mögött a tarkóban

A fejfájás az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma, amely az embereket kortól és életmódtól függetlenül érinti. Míg a legtöbben a homlok mögötti vagy a halánték körüli nyomásra gondolnak fejfájás esetén, sokan szenvednek kevésbé ismert, de ugyanolyan kellemetlen változattól – a fej hátulján jelentkező fejfájástól. És éppen ez érdemel figyelmet, mivel okai sokfélék lehetnek: a banálistól a komolyabbakig.

Amikor megjelenik a tompa fejfájás a tarkóban, gyakran a rossz alvásnak vagy a nyaki gerinc túlterhelésének tulajdonítják. Néha valóban csak a hosszú számítógépes munka vagy a rosszul megválasztott alvási pozíció következménye. De mi van, ha a fájdalom nem múlik el, és nyomás vagy szúró érzés is társul hozzá a fejtetőn, néha akár csak jobb oldalon? A fejfájás hátul, akár a fejtetőn, jobbra vagy lejjebb a nyaknál, számos különféle problémára utalhat, amelyeket érdemes ismerni.

Feszültség, stressz és a nyaki gerinc

Az egyik leggyakoribb oka a fejfájásoknak a tarkó területén az úgynevezett tenziós fejfájás. Ez általában tompa, szorító fájdalom hátul, amely a fejtetőig vagy a szemek mögé is sugározhat. Gyakran hosszú ülés, számítógép használata vagy a mobiltelefon előrehajolt fejjel történő nézése közben jelenik meg. A nyaki izmok ugyanis ilyen helyzetekben feszültek, nem megfelelően vérellátottak és túlterheltek.

Például Marcela (42 éves könyvelő) elmondta, hogy több órás előrehajolt fejjel végzett munka után tompa nyomást tapasztal a fej hátsó részén, ami néha a fejtetői fájdalomba megy át. „Elég felállni, végigsétálni a folyosón, és néhány körkörös vállmozgást végezni, és a fájdalom gyakran enyhül" - mondja. Ez a típusú fájdalom gyakran merevségérzettel is jár a nyakban és a vállakban.

Nem meglepő, hogy a stressz és a mentális feszültség közvetlen hatással van ezeknek a fájdalmaknak a kialakulására. Stressz alatt ugyanis automatikusan növekszik a feszültség a vállak és a nyak területén, ami az idegek irritációjához és következésképpen fájdalomhoz vezethet. A test számára ez annak a jele, hogy valami nincs egyensúlyban.

Az alvás és a testhelyzet hatása

A fejfájás alul hátul, azaz azon a területen, ahol a koponya a nyaki gerinccel találkozik, rossz minőségű vagy megszakított alvás esetén is kialakulhat. Túl kemény vagy túl puha párna, nem megfelelő matrac vagy rossz alvási pozíció a nyakcsigolyák túlterhelését okozhatja. Ennek eredménye a reggeli fejfájás a tarkóban, amely akár több óráig is eltarthat ébredés után.

Néhány ember úgynevezett cervikogén fejfájástól szenved – ez egy olyan fájdalom, amely a nyaki gerincből ered, de fejfájásként jelentkezik. Ez a fájdalom gyakran a fej egyik oldalán jelentkezik, például jobbra, és a fejtető felé halad. Ha ehhez korlátozott nyaki mozgás vagy fájdalom társul a fej forgatásakor, nagyon valószínű, hogy a nyaki gerinc a hibás.

Figyelmeztető jelek és migrén

Nem minden fejfájás a tarkó területén ártalmatlan. Ha a fájdalom hirtelen jelentkezik, nagyon intenzív, és például hányás, látászavarok vagy egyensúlyvesztés kíséri, súlyosabb egészségügyi problémára – például agyvérzésre vagy magas vérnyomásra – utalhat. Ilyen esetben elengedhetetlen azonnal orvosi segítséget kérni.

A fejfájás egy specifikus típusa, amely hátul is jelentkezhet, a migrén. Bár a migrén általában a fej egyik oldalán jelentkezik, néhány embernél átterjedhet a fejtető vagy a tarkó területére is. A fájdalom ilyenkor lüktető, közepes vagy erős intenzitású, gyakran hányingerrel és fény- vagy hangérzékenységgel jár. Egy gyakori változat a migrén aurával – azaz neurológiai tünetekkel, mint például fényvillanások vagy érzékelési zavarok.

Természetes megközelítés és gyógyszer nélküli enyhülés

Mivel a fejfájások zöme hátul izomfeszültségből vagy rossz testhelyzetből ered, az első lépés az állapot javítására a napi rutin módosítása. Rendszeres mozgás, a nyaki gerinc tudatos nyújtása és a helyes testtartás alapvető fontosságú. A számítógépen dolgozóknak be kell tartaniuk a 20-20-20 szabályt: 20 percenként 20 másodpercig nézzenek 20 láb (kb. 6 méter) távolságra, és legalább óránként sétáljanak egyet.

Ezen kívül természetes módszerek is léteznek, amelyek segíthetnek enyhíteni a tompa fájdalmat a tarkóban. Az aromaterápia illóolajok, például borsmenta vagy levendula használatával segíthet az izmok ellazításában és enyhülést hozhat. A feszültség okozta fejfájás esetén meleg borogatást vagy relaxáló fürdőt is kipróbálhatunk epsomi sóval.

Az egyik gyakran elfeledett, de nagyon hatékony módszer a jóga és a meditáció. A rendszeres testmozgás nemcsak a testtartást javítja, hanem segít a stressz csökkentésében is, amely gyakori kiváltó tényezője a fájdalomnak. „A testünk minden nap stresszt jegyez meg. Ha nem adunk neki lehetőséget a feszültség feloldására, fájdalommal fog reagálni," mondja Petra Říhová gyógytornász és jógaoktató.

Mikor fontoljuk meg a szakértői segítséget

Ha a fájdalom több napig fennáll, súlyosbodik vagy gyakran ismétlődik, érdemes orvossal konzultálni. Neurológiai vizsgálat kizárhatja a súlyosabb okokat, mint például a porckorongsérv, a nyakszirideg neuralgiája vagy más neurológiai rendellenességek. A hosszú távú fejfájás hátul jobbra gyulladást jelezhet a nyaki gerinc területén vagy egy csigolya blokkolását.

Sok ember számára a legnagyobb akadály az orvos felkeresésében az, hogy a fejfájást az élet normális részének tekintik. Azonban a statisztikák szerint a krónikus fejfájás – azaz a havonta több mint 15 napig tartó fájdalom – a lakosság akár 5%-át is érinti. És éppen az időben történő diagnózis jelentősen javíthatja az életminőséget.

A fejfájás hátul a fejtetőn vagy a tarkóban tehát nemcsak fizikai kellemetlenségről szól. Ez egyértelmű jelzés, hogy a test nincs egyensúlyban. Legyen szó mozgáshiányról, rossz testtartásról, stresszről vagy más tényezőkről, a legjobb módja a fájdalom elleni küzdelemnek, ha megértjük annak eredetét.

Végül a fejfájás lehetőséget adhat a változtatásra – a szokások, a hozzáállás és az életmód megváltoztatására. Annak tudatosítása, hogy mit igényel a test, lehet az első lépés az egészség és a nagyobb jólét felé vezető úton. És egy ilyen út megéri az erőfeszítést.

Ossza meg ezt
Kategória Keresés